Жиричівське золото Наполеона

Наполеон БонапартВ ратнівських лісах Наполеон Бонапарт врятувався від російського полону?! А легендарна  “треуголка” Великого Корсиканця таки залишилася на Волині!?
  В даній історії запитань більше, ніж відповідей…
Точніше - відповідей немає взагалі. Майже 3 дні ми з’ясовували, чи маєм ми підстави говорити про волинський епізод у біографії Наполеона Бонапарта…
ЧИ ДОПОМІГ НАПОЛЕОН БУДУВАТИ ВОЛИНСЬКІ ХУТОРИ?
Колоди, якими
вимощували дорогу, місцеві жителі розібрали собі на хати!
На жаль,  крім дороги не існує ані археологічних, ані краєзнавчих знахідок. І чим більш нам вдавалось  заглиблюватись  в польові дослідження наполенівського шляхобудівництва, тим важче було зрозуміти: навіщо французка армія прокладала лорогу через лісове болотоо.  Може, й був довшим славнозвісний шлях, але збереглося близько 20 кілометрів. Шлях не представляє з себе чогось особливого: звичайна лісова дорога, тільки а ж надто пряма. Одні говорять, щоб перетягнути через болото важку артилерію,  наполеонівські частини, укріпили дорогу кладнею - дерев’яними брусами. Інші переконують, що це німці під час Другої  світової укріплювали дорогу. Дехто взагалі переконанийний, що тим  шляхом просто волочили зрізану деревину  і“лежняк”, від цього й  позалишалися оті колоди. Є свідчення, що люди,яких  виселели до Тура під час дехуторизації, з вищезгаданих колод будували собі будинки. Хтось говорить, що французи гатили дорогу, коли відступали, хтось - коли наступали...
Тепер  “Наполеонівською” дорогою люди їздять на сінокоси, ходять по чорниці  і гриби.


БУВ ЧИ НЕ БУВ?

Під час проведення меліораційних робіт екскаватори викопували залишки французьких возів.
Зі слів Якова Мороза з села Жиричі, колишнього працівника пошти:
- Говорили, ніби сам Бонапарт був в урочищі Княжна. В тому місці навіть шукали скарби... Зрештою, якщо французька армія  там зупинялася, то, може, й залишила щось.
Зі слів Ольги Чашук, колишньої  вчительки історії Жиричівської школи:
- Коли я приїхала в Жиричі, чула розповіді літніх людей, що дорогу цю прокладали французькі частини, що відступали в бік Кобрина. Там було велике болото, то вони вимощували  її колодами, щоб пробитися непоміченими. У шістдесятих роках розпочалися меліоративні роботи,техніка викопувала в тому місці залишки колишніх возів, великі колеса. Але ніяких військових речей не виявили.
Трохи  іншу думку має Давид Захарчук з села Тур:
- Дорогу проклали французи, а не німці. Сам суди: як можна дорогу збудувати, коли відступаєш?! Болото не болото - тікаєш навпростець...
Але що найімовірніше і найзагадковіше: ані німці, ані французи цією дорогою не відступали і не наступали. У сорок першому німціі навмання скинули на цей шлях три бомби та й все.

ДЕ Ж СКРИНЯ З НАПОЛЕОНІВСЬКИМ ЗОЛОТОМ?
Скарбів не
викопали, але дещо таки знайшли!
Точилися розмови й ходили чутки про скриню з золотом самого Бонапарта  і довкола шляху, названого його іменем. Про золото й зараз говорять, але чомусь ніхто його там не знаходить. Цілком можливо, тому, що ніхто його не шукає. Все ж ми трохи  покривили душею, тому що були копачі-аматори, які шукали золото Наполеона і таки щось знайшли.

В Жиричах розказали, що був жартівник, який переконав кількох дядьків, що точно знає місце, де Наполеон, маючи надію швидко повернутися в Україну, закопав... цілий віз із золотом. Нібито чув він перекази від старожилів, що везли французи кіньми важку скриню. Чарез поспіх коней загнали, і, щоб не віддати імператорську скарбницю “клятим москалям”, заховали її під кленом біля дороги у глибокій ямі.

Пішли дядьки копати під отим старим кленом. І на певній глибині їхні вони почули дзенькіт металу… Яким же було їх розчарування, коли вони викопали якусь залізяку і склянну пляшку.

Отож достеменно не відомо чи був легендарний полководець в наших краях і чи заховав він тут свої скарби. Мабуть ніколи ми цього і не дізнаємось. Але, безумовно, право на існування така версія відрізку біографії Наполеона матиме завжди…

 

Додати коментар

Valid XHTML & CSS | Template Design kruizer-08@mail.ru | Copyright © 2009 by kruizer